Poznańska kursokonferencja

Koniec wakacji był pracowity dla trenerów w kraju, którzy uczestniczyli w kursokonferencji trenerskiej, zorganizowanej w Poznaniu. Naszą Fundację reprezentowała Urszula Waligórska.

Pierwszego dnia kursokonferencji Krzysztof Rachwalski omówił kalendarz rozgrywek ligowych 2019/2020 pod kątem szkoleń centralnych (kadra). Mateusz Grochal na podstawie klipów i sytuacji meczowych z międzynarodowych turniejów męskich opowiadał o tendencjach rozwojowych w ostatnich latach. Mówił głównie o technikach zdobywania bramek, o tym jak doprowadzać do sytuacji podbramkowych w danych obszarach półkola strzałowego.

Następnie Marcin Grochal przedstawił nowe przepisy gry, ich interpretacje, co wywołało duże dyskusje wśród uczestników. Pod koniec dnia Magdalena Kaczmarek (ze Strefy Psychologii Sportu) poprowadziła warsztaty psychologiczne pt. „Kompetencje trenerskie”. Omówione zostały tematy takie jak: komunikacja pomiędzy trenerem a zawodnikiem, motywacja, sytuacje stresowe, konflikty. Do każdego z ww. tematów zostało wykonane ćwiczenie z uczestnikami szkolenia. Drugiego dnia Krzysztof Rachwalski zaprezentował „Organizację jednostki treningowej. Jakość, intensywność , objętość – punkty kluczowe”. Boisko zostało podzielone na strefy, w każdej z nich ćwiczenie miało inną intensywność, inny cel np. w jednym ćwiczono doskonalenie podań, w innym szybkość . Pokazał też jak można modyfikować każde z tych ćwiczeń by je urozmaicić nie tracąc czasu na przeorganizowanie całego boiska. Kolejnym omówionym tematem było „Indywidualne i grupowe współdziałanie taktyczne w ofensywie i defensywie”. I cz. prowadził Jacek Adrian, II cz. Maciej Wrzesiński.

Na przykładzie konkretnych ćwiczeń zaprezentowali jak mógłby wyglądać trening ofensywy i defensywy z udziałem kolejno jednego, dwóch, trzech, czterech, pięciu zawodników jednocześnie. Przy tym każde zagranie, każda obrona czy atak zostało omówione szczegółowo, tzn dlaczego wybrano taki rodzaj podania, co zyskujemy, co ew tracimy takim zagraniem. Dodatkowo trenerzy pokazali gotowe schematy jak powinna pracować na boisku obrona, w jaki sposób mogą oddziaływać na przeciwnika zmuszając go do podania piłki w określonym kierunku. Przećwiczone zostały akcje ofensywne, omówiony został temat współpracy pomiędzy poszczególnymi zawodnikami w ataku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *